مقدمه: با خبر شدیم که از این پس جشنواره هایی با موضوع ایرانگردی در پارک ارم تهران برگزار خواهد شد. به همین مناسبت با آقای هاشمی مدیریت محترم مجموعه ارم گفت و گویی ترتیب دادیم که در زیر می خوانید:

 

:  با تشکر از این که ما را پذیرفتید لطفا درباره ی جشنواره های ایرانگردی که قرار است از این به بعد در پارک ارم برگزار شود برای مردم  توضیح بدهید؟

ـ بسم الله الرحمن الرحیم . بنده هم از توجهی که مبذول داشتید نسبت به انعکاس آنچه در ارم  روی می دهد ، تشکر می کنم . مجموعه ی فرهنگی تفریحی ارم به دلیل پتانسیل و قابلیت هایی که درش جمع است می تواند برای بسیاری از فعالیت هایی که با سطح مطالبات متنوع مردم همخوانی دارد ، پاسخگو باشد . به دلیل نوع فعالیت هایی که برای این مجموعه تعریف شده که هم تفریحی و هم فرهنگی و هم ورزشی است، تلاشمان بر این است که در هر سه بخش فعالیت هایی همسو انجام بدهیم که نگاه به مجموعه ی وسیع و بی نظیر پارک ارم ، صرفاً نگاهی از جنبه ی شهربازی نباشد . امیدواریم از ظرفیت های عظیم فرهنگی مردم و کشورمان هم بتوانیم برای زینت بخشیدن به پارک استفاده کنیم ، با برگزاری جشنواره هایی که شادی و نشاط و شناخت را در پی داشته باشد .

یکی از کارهای مفیدی که به نظر رسیده راه اندازی ستادی است در این مجموعه به نام " ستاد جشنواره ها و مجامع " . همان طور که می دانید پارک ارم دو مزیت دارد : اول فضای بزرگ و راه های دسترسی که می تواند برای نقش آفرینان فرهنگی و اقتصادی مناسب باشد و دوم رابطه ی قشنگ و شناختی که مردم عزیزمان با این مجموعه و از این مجموعه دارند . ستاد جشنواره ها در تعامل با نهادهای مسوول و گروه های مرجع قرار دارد و کسانی که در جشنواره های ما شرکت می کنند می توانند با هزینه ای کم و در فضایی که همه ی نیازها در آن دیده شده ، قابلیت های خودشان را عرضه کنند . سال جاری چون سال اول فعالیت ستاد جشنواره ها و مجامع است ، ما حداکثر هشت الی ده مناسبت را دیدیم و برای این سال تعریف کردیم . دو سه تا از این جشنواره ها مسبوق به سابقه است مثل نمایشگاه های بهاره و پاییزی که معمولا با مشارکت سازمان بازرگانی و مجامع امور صنفی برگزار می شود . جشنواره ی بهاره همسوست با فرهنگ ایرانی که به نو کردن می اندیشد . انباشت نیاز خانواده ها هم  برای سال نو معمولاً در ماه اسفند صورت می گیرد . در دهه های شست و هفتاد جشنواره ی بهاره که مخصوص خرید پوشاک و مواد غذایی و آجیل و ... است فقط در یک مرکز برگزار می شد که ترافیک و شلوغی به وجود می آورد . در این سالها وزارت بازرگانی تصمیم گرفته که جشنواره را به صورت غیرمتمرکز برگزار کند یعنی مراکز خرید در چند جای شهر راه اندازی شود که یکی از آنها ارم است . نمایشگاه پاییزه هم هرسال در شهریور ماه برگزار می شود که همسوست با بازگشایی مدارس و نیازهای دانش آموزان به اقلام آموزشی و پوشاک  و غیره که با قیمت های مناسب در اختیار آنها قرارمی گیرد .

علاوه بر آن جشنواره ی غذا است که آش های سنتی را معرفی می کند و می تواند برای زوج های جوان جالب و زیبا باشد که در کنار آن به کارگاه های آموزشی هم می اندیشم که هر بانویی که وارد پارک می شود در پایان هم چیزی با خودش ببرد . این به پاسخگویی تنوعی که خواست قشر جوان و نوجوان است کمک می کند . این جشنواره را در فصل پاییز یا زمستان پیش بینی کردیم .

ماه مبارک رمضان را پیش رو داریم و در این فکر هستیم که از ظرفیت های معنوی این ماه بهره بگیریم و ما هم نقشی در این عرصه ی فرهنگی داشته باشیم . در این راستا به موضوع فکر کردیم . یکی جشن رمضان است که با اعتقادات مردم در یاری رساندن به محرومان و نیازمندان انطباق دارد . هدف های این جشنواره ایثار و مدد و انفاق و از کمک به نیازمندان است که در این ارتباط با کمیته ی امام برای همکاری صحبت کردیم و مقدمات اولیه ی این کار را داریم فراهم می کنیم .  در همین مورد  هر کشوری از جمله کشور ما به هرحال میزبان ده ها سفارتخانه است . از میان کشورهای مسلمان ، تعداد زیادی از آنها اینجا سفارتخانه دارند . با وزارت بازرگانی در تعامل هستیم که در شب های ماه رمضان ، هر شب یکی از این کشورها عهده دار انداختن سفره ی افطار باشد یا این که در هر شب چند کشور به طور مشترک این کار را بکنند و پرچم هایشان هم در باد در اهتزاز باشد . طی این مراسم می توانیم میزبان قاریان ممتاز این کشور ها نیز باشیم .

از نمایشگاه های دیگر، نمایشگاه گل و گلاب بود که به لحاظ فصل بهار و رویش زیبایی های طبیعت مقدم بر هر جشنواره قرار گرفت . ( این جشنواره از 26 اردیبهشت تا 4 خرداد برگزار شد .) خواستیم از این قابلیت ایران در بُعد ملی استفاده کنیم . یعنی مردم بدون این که مجبور باشند به استان های مختلف سفر کنند بتوانند با هزینه و وقت کمتر مجموع قابلیت های کشور را در  زمینه ی موضوع جشنواره در پارک ارم شاهد باشند . خب از پایتخت کشور هم چنین توقعی می رود.

با محوریت اتحاد ملی جشنواره ی دیگری داریم که بحث قابلیت های اقوام ایرانی و فرهنگ متنوع ایران را دنبال می کند که دل این فرهنگ متنوع زیبایی های زیادی نهفته است . امیدواریم بتوانیم  میزبان خوبی در این بخش باشیم ...

: زمان برگزاری این جشنواره چه وقت است ؟

ـ زمانش را هنوز مشخص نکردیم اما جزو اولویت های سال دیده ایم . چون مرکز کشور محل زندگی همه ی اقوام ایرانی است و با هم زیست مسالمت آمیز و زیبایی دارند . آنهایی که در تهران از اقوام مختلف ساکن هستند می توانند در این بخش ایفای نقش کنند تا ما بتوانیم زیبایی های برگرفته از قابلیت های اقوام ایرانی را تصویر کنیم که جمع این اقوام یک جغرافیای بزرگ و یک ملت بزرگ و یک تمدن غنی را تشکیل می دهد .

یک سری برنامه هایی هم داریم که خاص بعضی از استان ها است مثل فرهنگ قوم کاسپین ( قزوین ) یا آشِ زنجانی ها که این ها را هم در تقویم جا دادیم .

به مناسبت دیگری هم می اندیشیم در ارتباط با پدربزرگ ها و تکریم پیشکسوت های خاندان های مختلف که رویش فکر کردیم اما هنوز نهایی نشده یا جشن متولدان دهه ی فجر که بتوانیم جشن فجر را به همراه متولدان و خانواده هاشان برگزار کنیم  . 

: رفت و آمد به پارک ارم قدری دشوار است . دسترسی مردم به وسایل نقلیه عمومی آسان نیست . در این مورد چه اقداماتی را انجام دادید ؟

ـ  البته بخشی از بازدیدکنندگان اتومبیل شخصی دارند و در بعضی شب ها ما حدود هشت هزار خودروی ورودی داریم . اما در بخش استفاده از حمل و نقل عمومی در مرحله ی اول به مترو پرداختیم که بعد از شش ـ هفت ماه پیگیری و نشست با مدیر عامل محترم مترو و بازدید ایشان از از این مجموعه زمینه ی تحقق این خواست مردمی فراهم شده و انشالله امیدواریم با آغاز فصل بهره برداری در تیرماه شاهد راه اندازی ایستگاه مترو هم باشیم . این اقدامی است که بعد از سی و هفت سال که از عمر پارک ارم می گذرد انجام می شود . راه دیگر استفاده از  ناوگان اتوبوس رانی است که با دو سازمان مکاتبه کردیم  و برای ارم درخواست ایجاد ایستگاه کردیم ، هم از کرج و هم از تهران تا اسباب راحتی مردم را فراهم کنیم . چون سازمان اتوبوس رانی بعد از ارم هم شهرک های اقماری را پوشش می دهد و بنابراین برایش ایجاد ایستگاه در این منطقه سخت نیست . همچنین سعی کردیم  در درون ارم  تاکسی سرویس هایی دایر کنیم  و با آژانس های بومی هم هماهنگی هایی انجام بدهیم .

: به عنوان صحبت پایانی اگر نکته ای هست بفرمایید..

ـ پارک ارم به علت قدمتش مهیا است برای دگرگونی و تحول و تغییر . یکی از وظایف مدیریت جدید را تغییر و تحول و توسعه و نوآوری می دانیم تا از  حالت تکرار بیرون بیاییم و بتوانیم منطبق با توانایی خودمان میزان مشارکت صاحبان سرمایه و ایده و فن را گسترش بدهیم و با استفاده از تکنولوژی مدرن تغییراتی به روز در کارمان ایجاد کنیم . در این بخش آمادگی استقبال از هرگونه مشارکت و ایده را داریم و مطمئنیم این گونه فضا ها با نقش آفرینی بخش غیر دولتی رونق بیشتری می گیرد و برای همکاری با همه ی عزیزان اعلام آمادگی می کنیم .

: برایتان آرزوی موفقیت می کنیم و از شما که در این گفت و گو شرکت کردید سپاسگزاریم .
  

گزارش خبرنگاران ايران از هرمزگان و بوشهر- پاسداشت روز ملى خليج فارس
گروه شهرستانها ـ همزمان با دهم ارديبهشت روز ملى خليج فارس، نخستين همايش دوسالانه خليج فارس باعنوان خليج فارس، فرهنگ و تمدن عصرديروز در قشم آغاز به كار كرد.
در اين همايش، استادان و محققان با ارائه ۳۰مقاله درباره اثبات حقانيت نام خليج فارس سخنرانى مىكنند. به گفته قربان بهزادياننژاد رئيس مؤسسه مطالعات فرهنگ و تمدن ايران زمين پس از فراخوان برگزارى همايش، صد مقاله تحقيقى و پژوهشى به دبيرخانه ارسال و ۴۰ مقاله آن در كميته علمى برگزيده شد. وى افزود: از اين تعداد ۳۰ مقاله به صورت سخنرانى مطرح مىشود. بهزادياننژاد گفت: از ۱۰۰ مقاله ارسالى به دبيرخانه، تعدادى از آنها مربوط به پژوهشگران و محققان ايرانى مقيم خارج و نيز استادان و محققان ديگر كشورها بوده است كه برخى در ۲ روز برپايى همايش مطرح و بررسى خواهد شد.
رژه دريايى
در بوشهر نيز همزمان با دهم ارديبهشت روز ملى خليجفارس، رژه دريايى ناوگان تجارى و صيادى دريانوردان بوشهرى دراين بندر برگزارشد.
حيدر مجدنيا رئيس روابط عمومى اداره كل بنادر و كشتيرانى استان بوشهر گفت: در اين آئين ۳۰ فروند شناور تجارى و صيادى در اقدامى خودجوش با به صدا درآوردن بوق شناورهاى خود روز ملى خليجفارس را گرامى داشتند. وى اظهارداشت: شناورهاى يادشده با برافراشتن پرچمهاى مقدس جمهورى اسلامى و نصب پارچه نوشتههايى با مضامين پيشينه تاريخى خليجفارس، ۱۵ مايل دريايى را از اسكله صادراتى بندر بوشهر تا محدوده لنگرگاه خارجى اين بندر را پيمودند.
مجدنيا يادآور شد: همچنين در اين آيين شمارى از دانشجويان دانشگاه خليجفارس نيز با حضور در بندر بوشهر بر صيانت و پاسدارى از هويت تاريخى اين آبراه بينالمللى تأكيد كردند.
كينهورزى دشمنان براى تغيير نام خليج فارس ناكام مىماند.
به علت وجود سوابق تاريخى مستند، كينهتوزى دشمنان انقلاب اسلامى هيچگونه تأثيرى در تغيير نام خليج فارس ايران ندارد.
مجيد شايسته مديرعامل سازمان منطقه آزاد كيش به ايرنا گفت: عنوان خليج فارس يك نام تاريخى و قديمى است و اين موضوع در طول تاريخ ثبت شده است. وى با اشاره به موقعيت استراتژيك خليج فارس در جهان، افزود: همه تجار دنيا در اين منطقه به تجارت مشغولند و ما وظيفه داريم با مطالعه بيشتر در تاريخ، شناخت بيشترى نسبت به خليج فارس داشته باشيم.
شايسته با بيان آن كه روز ملى خليج فارس روز عزت و سربلندى هر ايرانى است، گفت: خوشبختانه مسئولان نظام با پديده زشت تغيير نام خليج فارس همواره برخوردهاى منطقى و قانونى داشتهاند. وى گفت: سازمان منطقه آزاد كيش همواره به زنده نگه داشتن نام خليج فارس تأكيد دارد و اقدامهاى زيادى نيز در راستاى معرفى هرچه بيشتر خليج فارس براى مردم ايران و جهان انجام داده است.
وى خاطرنشان كرد: نامگذارى ميدان خليجفارس و بلوار خليج فارس در جزيره كيش، تنها نمونهاى از اين اقدامهاست و از سال گذشته نيز ورود هرگونه كالا با نام مجعول خليج فارس و خليج عربى به كيش و ترخيص آن از گمرك ممنوع شده است.
امامجمعه اهل سنت كيش نيز گفت: تاريخ را نمىتوان با هياهو و جنجال تحريف كرد و براى هميشه نام خليجفارس ايران در تاريخ و افكار عمومى دنيا باقى خواهد ماند.
حاجيعقوب شمس افزود: هركس بخواهد نام خليجفارس را تغيير دهد مىخواهد تاريخ را تحريف كند كه اين عملى نيست. بهگفته وى، نام خليجفارس نامى آشنا براى تمام ملتهاى جهان است و اين نام با خون مردم ايران زمين عجين شده است. شمس تأكيد كرد: خليجفارس ايران در تمدن عالم قدمت ديرينه دارد به طورى كه سابقه نام خليجفارس به سده چهارم پيش از ميلاد مىرسد. وى افزود: خليج فارس با جزاير ايرانى قشم، هرمز، كيش، لارك، هنگام، خارك، خاركو، لاوان، ابوموسى، فارور و تنب بزرگ و كوچك براى هميشه در تاريخ به نام خليجفارس ماندگار خواهد بود.

نمايشگاه عكس
به گزارش خبرنگار ما همزمان با روز ملى خليج فارس، نمايشگاه عكس بانوى هنرمند اراكى با عنوان در كرانه خليجفارس در حوزه هنرى استان مركزى گشايش يافت. در اين نمايشگاه ۴۰ عكس رنگى از فاخته جلايرنژاد عضو خانه عكاسان حوزه هنرى استان در معرض ديد همگان قرار گرفته است.
نحوه زندگى مردم مناطق مختلف حاشيه خليج فارس، امرار معاش، توربافى، نحوه صيد ماهى و صدف از خليج فارس و بازى هاى محلى مردم اين مناطق از جمله موضوع عكس هاى به نمايش درآمده در اين نمايشگاه است. اين نمايشگاه به مدت يك هفته صبح و عصر در نگارخانه شهيد آوينى حوزه هنرى استان در اراك براى بازديد عموم برپاست

*منبع: روزنامه ایران
تاریخ: 
11/02/86  


اروميه - خبرنگار ايران: استاندار آذربايجانغربى از پرداخت بودجه موردنياز توسط دولت براى اجراى هر چه سريعتر باقىمانده پل ميانگذر درياچه اروميه (پل شهيد كلانترى) به طول ۱۷۵۰ متر تا پايان همين ماه خبرداد.
دكتر رحيم قربانى درجريان بازديد از روند اجرايى پل ميانگذر درياچه اروميه افزود: اين تصميم با هدف شتاب بخشيدن به عمليات اجرايى ساخت اين طرح ملى در جلسه اخير با حضور رئيسجمهورى، رئيس سازمان مديريت و برنامهريزى و معاون اجرايى رئيس جمهورى گرفته شدهاست.
وى اظهارداشت: براساس اين تصميمات دولت ۲۵۰ ميلياردريال اعتبار موردنياز اين طرح در سالجارى را تا پايان همين ماه در اختيار پيمانكار قرار مىدهد.
قربانى با بيان اين كه ۱۵۰ ميلياردريال از اين ميزان، بودجه سال ۸۶ اين طرح ملى است، تصريح كرد: ۱۰۰ميلياردريال ديگر نيز اعتبارى است كه از محل تبصرههاى متمركز براى جبران كسرىبودجه سال گذشته پل ميانگذر درياچه اروميه اختصاص يافتهاست.
وى از جبران كسراعتبار به وسيله وزارت راه و ترابرى در صورت تكميل نشدن اين طرح با اعتبارات تخصيص يافته خبرداد و گفت: وزارت راه و ترابرى اين اعتبار را از محل اعتبارات داخلى و روشهاى ديگر ازجمله فروش اوراق مشاركت تأمين خواهدكرد.
جواد توكلى گفت: در سال گذشته برخلاف مشكلات موجود اعم از اعتبار و سرماى هوا پيشرفت اجرايى اين طرح ملى بسيارمطلوب بود و اگر اعتبار موردنياز بموقع دراختيارمان قرارگيرد، ساخت پل ميانگذر درياچه اروميه را با سرعت بيشترى ادامه خواهيمداد.
به اعتقاد كارشناسان پل ميان گذر اروميه فاصله ۴ مركز استانهاى آذربايجان غربى و شرقى را بسيار كوتاه كرده و علاوه بر صرفه زمانى، موجب رونق و شكوفايى اقتصاد شمال غرب كشور مى گردد. طرح ساخت جاده و پل ارتباطى ۲ استان از سال ۱۳۵۸ آغاز شد كه البته در سال هاى جنگ دچار وقفه گرديد.

*منبع: روزنامه ایران
تاریخ:  
06/02/86  


راهاندازى موزه عروسكهاى تاريخى در تبريز

گروه شهرستانها - موزه عروسك هاى تاريخى با نام خانه مبارك، عروسك سياه تئاتر، سال آينده در تبريز راه اندازى مى شود. اكبر تقى زاده مدير پايگاه شهر تاريخى تبريز با بيان اين كه اين موزه از محل اعتبارات استانى راه اندازى خواهدشد، افزود: براى اين كار شمارى عروسك تاريخى دوران صفوى و قاجار جمع آورى شده اند و يك خانه قاجارى نيز در تبريز خريدارى شده كه اين خانه پس از مرمت به موزه تئاترعروسكى تبديل خواهد شد.

*منبع: روزنامه ایران
تاریخ:  
06/02/86  


روز شيراز، باشكوهتر از هر سال، برگزار مىشود

شيراز ـ خبرنگار ايران: مسئولان و مديران شهر شيراز امسال با تدارك ويژه برنامههاى متنوع فرهنگى و هنرى از يك هفته قبل به پيشواز روز شيراز مىروند تا باشكوه هرچه تمامتر مراسم اين روز را برگزاركنند. نامگذارى ۱۵ ارديبهشت به عنوان روز شيراز در نخستين دوره فعاليت شوراى شهر شيراز صورت گرفت و از سال ۸۰ به بعد، همه ساله ويژه برنامههاى متعددى براى بزرگداشت اين روز به اجرا درمىآيد. يكى از ويژگىهاى بزرگداشت روز شيراز در ارديبهشت امسال، برگزارى همزمان آن با جشن يكصدمين سال تأسيس شهردارى شيراز است. حضور گسترده مقامهاى خارجى و ايرانى و اجراى نمايشگاهها و برنامههاى تفريحى، فرهنگى و هنرى به صورت هفتگى نيز از ديگر ويژگىهاى برگزارى مراسم روز شيراز در سال جارى است. به گفته شهردارى شيراز، امسال ۷۰ سفير از كشورهاى آسيايى، اروپايى و آفريقايى به اتفاق همسرانشان و ۷۰ تن از وابستگان فرهنگى و اقتصادى كشورهاى مختلف در ايران در مراسم اصلى روز شيراز شركت مىكنند. دكتر جعفر قادرى افزود: مراسم بزرگداشت روز شيراز، شامگاه ۱۴ ارديبهشتماه در باغ تاريخى جهاننما برگزار مىشود. وى يادآور شد: نمايشگاه شيراز درگذر تاريخ در محل باغ جهاننما نمايشگاه عكسهاى قديمى شهر شيراز و كتابهاى ويژه معرفى شيراز در محل نگارخانه ملى و نمايشگاه مناظر طبيعى شيراز از ۹ ارديبهشت تا چند روز پس از برگزارى مراسم روز شيراز براى بازديد شهروندان دايراست. قادرى، بزرگداشت ياد و خاطره شهدا، شب شعر شيراز، پيادهروى همگانى در بلوار چمران، جشن بادبادكها در شهرك گلستان را به عنوان ديگر برنامههاى بزرگداشت روز شيراز معرفى كرد. وى خاطرنشان ساخت: در طول اين هفته، مراسم جشن و مسابقههاى فرهنگى و هنرى در فرهنگسراهاى سطح شهر با محوريت روز شيراز برگزار مىشود. قادرى با اشاره به پيوند ديرين نام شيراز با گل خاطرنشان ساخت: نمايشگاه گل و گياههاى تزئينى با حضور شمار زيادى از توليدكنندگان و پرورشدهندگان مطرح گل و گياه از سراسر كشور در روز شيراز در محل دائمى نمايشگاههاى بينالمللى فارس گشايش مىيابد و به مدت يك هفته ادامه خواهد داشت. تخفيف ۲۰ تا ۳۰ درصدى اقامت در هتلها و بازديد رايگان از برخى يادمانهاى تاريخى و فرهنگى شيراز نيز از جمله برنامههايى است كه همه ساله به مناسبت بزرگداشت روز شيراز در اين شهر، اعمال مىشود

*منبع: روزنامه ایران
تاریخ: 
 09/02/86 


پايان اختلاف بر سر نامگذارى يك غار شگفتانگيز

اراك- خبرنگار ايران: بهمنظور رفع اختلاف اهالى كميجان و نراق درباره يك غار پر جاذبه، نام اين غار تغيير يافت.
فتحآبادى مديركل امور اجتماعى استان مركزى در اين باره گفت: در حالىكه مردم كميجان بهاين غار چاله نخجير دليجان مى گفتند، اهالى نراق اصرار داشتند اين غار به غار چاله نخجير نراق نامگذارى شود. از اين رو با پيشنهاد وزارت كشور و مصوبه دولت محترم، نام اين غار شگفتانگيز به نخجير تغيير يافت. وى افزود: تغيير نام اين غار به نخجير نشان مى دهد كه اين غار تابعيت منطقهاى نداشته و مىتواند در توسعه و عمران همه شهرستاندليجان مؤثر واقع شود. وى گفت: دولت قصد سرمايه گذارى در اين غار را دارد و اكنون استاندار مركزى با جديت به دنبال جذب سرمايهگذار براى آماده سازى اين غار و نيز ايجاد امكانات جانبى مانند هتل در محوطه آن است و اين مهم در كارگروه گردشگرى استان مركزى در حال بررسى است. عامل اصلى و اوليه بهوجود آمدن اين غار شگفت انگيز، گسل معكوسى است كه در منطقه عمل كرده و پس از گذشت ميليونها سال به شكل كنونى درآمدهاست.
نمونههاى نادر رسوبات دولوميتى به مقدار قابل توجه بهصورت لايههاى سفيد رنگ كف كريدورها، دالانها و مسيرهاى اصلى غار را پوشانده است.
درون اين غار كريستاليزه بوده و از پتانسيل عظيم سنگ هاى تزئينى تشكيل شده است و كف ديوارهاى غار پوشيده از اسفنج هاى بلورين است كه از اين جهت يكى از زيبا ترين غار هاى منطقه خاورميانه به شمار مى آيد. دالان ها، دهليزها، كريدورها و ترازهاى گوناگون و حوضچه هاى آب، زيبايى خاصى به اين مجموعه بخشيده است. اين غار جزو غارهاى مرطوب افقى محسوب مى شود و در عمق ۶۰ مترى غار نسبت به سطح ورودى در فاصله ۱۴۰ متر درياچه اى زيبا به همراه دالان هاى آبى با عمق بيش از ۷۰ متر وجود دارد.

*منبع: روزنامه ایران
تاریخ:  
04/02/86  كاوشهاى باستانشناسى در شهر بلقيس آغاز شد.

گروه شهرستانها ـ كار كاوش و گمانه زنى هاى تاريخى و باستان شناسى در اثر تاريخى شهر بلقيس در شهرستان اسفراين آغاز شد. على وحدتى مسئول بخش تحقيقات ميراث فرهنگى خراسان شمالى به ايرنا گفت: اين گمانه زنى با هدف تعيين دقيق حريم شهر تاريخى بلقيس صورت مى گيرد كه تاكنون ۵۰ تا ۱۰۰ گمانه در اطراف اين شهر زده شده است. وى ادامه داد: بعد از عمليات گمانه زنى كه حدود ۴۵ روز به طول مى انجامد كار مغناطيس سنجى آثار مدفون در اين منطقه انجام مى شود كه در صورت غناى آثار آن، كاوش باستانشناسى در منطقه آغاز مى شود. وى اضافه كرد: مجموعه تاريخى شهر بلقيس مشتمل بر ارگ بلقيس، حدود ۴ تا ۵ يخدان و بقعه اى معروف به شيخ آذرى بوده است. مسئول بخش تحقيق سازمان ميراث فرهنگى خراسان شمالى قديمى ترين آثار به جا مانده در اين شهر را متعلق به دوران صفويان عنوان كرد و گفت: از تاريخ ايجاد اين شهر اطلاعات دقيقى در دست نيست.

*منبع: روزنامه ایران
تاریخ: 
 04/02/86